ORGANISERING:

Jan Lippert, leder og stifter af SV-festival
May Silja Holm, kommunikation
Mark Christensen, art work SV-mag.
Kim Khan, lydproduktion

FESTIVALPARTNERE 2022

STOR TAK TIL…

Bidragsyderne: Københavns Kommune, Kgs. Enghave Lokaludvalg, Områdefornyelsen Bavnehøj, Statens Kunstfond, Wilhelm Hansen Fonden, Augustinus Fonden, William Demant Fonden, Knud Højgaards Fond, Ville Heises Legat.

Samarbejdspartnerne: Karens Minde Kulturhus, Klein, KPH Volume – a part of DISIE, Frederiksholm Kirke, Kirkeskibet 2450, Café Rulos, Spiseriet, Yum Yoga & Café, Moxy Hotel, Sydhavnens Erhvervsfremme Forening, Sydhavn Teater, AAU-CPH, Ellebjerg Skole, Bavnehøj Skole, Skolen i Sydhavnen, Fritidshjem og klub Rubinen, KLANG Festival, Goldschmidt Musikakademi, Mere Musik til Byens Børn, SV-musikskole, festivalens team + bydelens ildsjæle – kæmpe tak for the spirit of Sydhavn!

 

SV-festival har eksisteret siden 2016 i Sydhavnen KBH. Festivalen finder sted i juni måned på lokale spillesteder, cafeer, skoler, pladser, gader, kajkanter og i andre byrum.

Fokus er på ny musik og dynamisk bykultur i et mangfoldigt musikprogram, som med kant og kulør også vil fremme social værdiskabelse, børn/ungekultur og ligestilling samt eksperimenterende musikscene, som tager stilling til samfundsbevægelser.

Festivalen har gennem årene præsenteret artister som Ydegirl, Lydmor, Freja Kirk, Hunbjørn, SØS Gunver Ryberg, Line Tjørnhøj, Prisma, IKI, Moddi (N), Baun, Kablam (SWE), Valby Vokalgruppe,  Kalaha, Erik Clausen, Astrid Engberg, Laura Mo, AySay, Naja Rosa Koppel, Randi Pontoppidan, Lydenskab, Katrine Windfeld Big Band, Horse Orchestra, Messer Kvartetten, Halvcirkel, Double Diamond Sun Body (USA) m.fl. Se tidligere programmer med line-ups forneden og/eller se magasiner HER.

Festivalen har fra begyndelsen bl.a. forholdt sig konkret musikalsk til Sydhavnens gader, veje og pladser opkaldt efter alletiders musikhistorie – klassiske komponister såvel som jazz, pop og rock koryfæer.

Vi samarbejder tæt med lokale musikmiljøer, skoler, forskningsinstitutioner, kulturscener og caféer. Vi producerer skoleværksteder med fokus på musik, andre kunstarter og digital scene i tandem med professionel scene i en festival, som også præsenterer konferencer, debatscene og talentcamp for kvinder og kønsminoriteter.

Vi sætter scene for et levende, legende og lærende Sydhavn – hele byens musikby!

TIDLIGERE PROGRAMMER:


2022-PROGRAM: IKI, Moddi (N), PRISMA, Københavns Messingkvintet & Lil Lacy, Ashley on the Trail, Fransk Dolkeparti, Betty & the Boys, JBL Pocket Size Brass Band (DK/US), He is Tall, Andreas Ugorskij Trio, Luna Ersahin, Hôy La, Slow Ammo, Ghost Coast Choir, Ekkozone Trio Special Edition, The Orgelheimers, Baske, DJ Felix Skøtt, Las Palmeras, Baun, Lydkollektivet Newclear, Rasmus Kjærsgaard Trio, Line Tjørnhøj (SPRING), Yacht Club, Seyyah(TR/FR), Musik & Miljødag og Det unge Sydhavn.

2021-PROGRAM: Freja Kirk, Astrid Engberg, Blod Måne Søndag, Kirco, Persian Electro Orchestra, Aysay, Rasmus Dissing & Flamencolegenderne, Bára Gisladóttir, Vokalgruppen Kolorit, Mack Trenka, Mads Nørgaard Outlet Trio, Rikke Rohr Byvandring feat. Aisha Sheikh, Julian Avejgaard, Sleeping Man Duo, Neu Sierra, Ortved/Laursen-duo, Marcela Lucatelli Brazilian Songbook, Thomas Agergaard Fortællekoncert feat. Henrik Egede-Lassen, Kalaha, Dwonji, Yasmin Kirkegaard Afrofest, SV-camp og Det unge Sydhavn

2020-PROGRAM: Ydegirl, Randi Pontoppidan, Kirstine Stubbe Teglbjærg, Aisha, Where Did Nora Go, Halvcirkel, Roxy Jules, Julie Avaldorff, Thera Ortved, Sun Hee Engelstoft, Syvende & Sidst, Sankt Annæ Pigekor Alumni, Beats by Girlz, Peter Albrechtsen, Mathias Reumert, Anders Malta Trio, Lars & Uhørt, Thorbjørn Thorslund, Alaska Blonde, Turist, Discoshaman, The Nest, Mark Solborg Trio, Fresco & Friends, SV-camp og Det unge Sydhavn.

2019-PROGRAM: Hunbjørn, SØS Gunver Ryberg, Sonja La Bianca, Maria Laurette Friis, Anja T. Lahrmann, Josephin Bovién, Mirja Kippel (FIN), Pipaluk & Cecilie Supernova, Marie Carmen Koppel, Kablam (SWE), Lasse S. Piasecki & Krumbuktus, Double Diamond Sun Body (USA), Simon Littaur, CTRL, Why B, Røde Far, Røst, Lydenskab og Det unge Sydhavn.

2018-PROGRAM: Valby Vokalgruppe, Laura Mo, Excelsior, Horse Orchestra, Jexper Holmen, Alpha Trio, Kaspar Kaae, Nikoline Sunshine, Mie Brunberg & Martin Seier,  Northern Assembly, Sophisticated Ladies, De Stive Sømænd, Christian Sievert & Flemming Quist Møller, Andreas Ugorskij & Hans Laurens og Det unge Sydhavn.

2017-PROGRAM: Lydmor, Erik Clausen Show, Jeppe Just Instituttet, Billie Koppel, Ano Mali, Fjernsyn, Kathrine Windfeld Big Band, Musikby-konference og Det unge Sydhavn.

2016-PROGRAM: Naja Rosa Koppel & Nikolaj Hess, Catbird, Messer Kvartetten, Pernille Sejlund, Wonderbrazz, Lukkif, Pernille Bévort, Rest in Beats og Det unge Sydhavn.